IGiPZ PAN > Media

Instytut w mediach

Jak wycinka lasu wpłynęła na jakość wód powierzchniowych?

Dr Eliza Płaczkowska (IGiPZ PAN) wspólnie z prof. Michaelem Leuchnerem z Uniwersytetu RWTH Aachen prowadzi od 2020 r. badania w ramach projektu SOLUTION na stacji monitoringu środowiska TERENO Wüstebach. Projekt koncentruje się na badaniu wpływu lasów i podziału opadów atmosferycznych na denudację, czyli procesy wyrównujące i obniżające powierzchnię Ziemi. W prezentowanym wywiadzie hydrolog opowiada o celach projektu i kilku zaskakujących odkryciach, na które natrafiła.

Więcej...

O badaniach w Pienińskim Parku Narodowym

Zapraszamy do obejrzenia filmu o Pienińskim Parku Narodowym zrealizowanym przez TVP Nauka w ramach cyklu "Polskie Parki Narodowe". W tym odcinku o badaniach geomorfologicznych prowadzonych przez nasz Instytut opowiada dr hab. Małgorzata Kijowska-Strugała, zaś tajniki naziemnego skanowania laserowego przybliża dr Jarosław Cebulski.

Więcej...

Naukowcy: uwaga na osuwiska w Karpatach

Karpaty stanowią jedynie 6 proc. powierzchni Polski, ale to właśnie tu znajduje się ok. 95 proc. wszystkich osuwisk w kraju. Osuwiska co roku przynoszą ogromne straty, ale przede wszystkim zagrażają bytowi, a nawet życiu mieszkańców.

Czym są osuwiska, jak powstają i dlaczego to właśnie w Karpatach są tak powszechne? O tych zagadnieniach opowiada geomorfolog dr Jarosław Cebulski (IGiPZ PAN) w wywiadzie dla serwisu Nauka w Polsce. 

Więcej...

O usługach ekosystemowych w miastach

Usługi ekosystemowe to wszelkie dobrodziejstwa, jakie przyroda daje człowiekowi, m.in. żywność, energia, ale też regulacja klimatu, oczyszczanie powietrza czy miejsca do rekreacji.

Czy wykorzystanie drzew do oczyszczania powietrza lub niezaspokojone zapotrzebowanie na rekreację na łonie przyrody są jednakowe we wszystkich dużych miastach Polski? O znacznych różnicach między aglomeracjami opowiada dr hab. Andrzej Affek (IGiPZ PAN) na łamach portalu PAP Nauka w Polsce. Zachęcamy także do lektury drugiego wywiadu pt. Usługi ekosystemowe polskich miast opublikowanego w czasopiśmie branżowym "Zieleń Miejska".

Więcej...

O jakości życia w gminach

Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość życia była jak najlepsza. Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy.

Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Ranking opracowany został we współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim (IGiPZ PAN). Po więcej informacji, w tym materiał filmowy, zapraszamy do portalu PAP MediaRoom.

Więcej...