Zakład Badań Geośrodowiska
STACJE TERENOWE - HALA GĄSIENICOWA
Historia
Przyrodnicze badania stacjonarne na Hali Gąsienicowej rozpoczęły się 1 grudnia 1913 roku, kiedy wykonano pierwsze pomiary parametrów meteorologicznych na stacji założonej staraniem Sekcji Przyrodniczej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Stacja działała do 1917 roku. Pomiary kontynuowano w latach 1926-1939 w oparciu o wojskową stację meteorologiczną. Podczas wojny stacja przerwała działalność, z wyjątkiem pomiarów opadów.
W grudniu 1948 roku Polskie Towarzystwo Geograficzne (PTG) zorganizowało Stację Naukową, w przerobionym na budynek stacji szałasie pasterskim, położonym powyżej schroniska. Początkowo na stacji prowadzono głównie pomiary klimatyczne i niwalne, pod kierunkiem W. Milaty. Ze względu na pomiary meteorologiczne stacja została włączona do sieci PIHM (obecnie IMGW). W miejsce Stacji PTG, w 1953 roku powstała działająca do dziś Stacja Naukowa Instytutu Geografii i PZ PAN. Równolegle w tym samym budynku działa stacja meteorologiczna IMGW.
Od 1952 roku do przejścia na emeryturę (koniec lat 80.) Stacją kierował dr Mieczysław Kłapa. Zakres badań został poszerzony o badania geomorfologiczne, po przejęciu opieki naukowej nad Stacją przez prof. Mieczysława Klimaszewskiego w 1955 roku. Od tego czasu Stacja była częścią Zakładu Geomorfologii i Hydrologii Gór i Wyżyn w Krakowie (obecnie Zakład Badań Geośrodowiska). Od 1976 roku opiekę nad Stacją sprawował prof. Adam Kotarba. W latach 2009-2015 funkcję kierownika Stacji pełnia prof. Zofia Rączkowska. Od 2015 roku kierownikiem Stacji jest dr Stanisław Kędzia.