Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. S. Leszczyckiego PAN został utworzony w 1953 r. (początkowo jako Instytut Geografii PAN). Jest ważnym ośrodkiem badań w dziedzinie geografii społeczno-ekonomicznej, geografii fizycznej i przestrzennego zagospodarowania w Polsce. Przy Instytucie działa Centralna Biblioteka Geografii i Ochrony Środowiska, będąca jedną z największych tego typu placówek na świecie (więcej...)

Kategoria A+ (dyscyplina: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna)

Kategoria A (dyscyplina: nauki o Ziemi i środowisku)

Aktualności

Nowe projekty NCN w naszym Instytucie

Z satysfakcją informujemy, że nasz Instytut pozyskał 6 projektów badawczych Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursów OPUS 27, PRELUDIUM 23 i MINIATURA 8. Gratulujemy wszystkim Kierownikom i Wykonawcom!

Więcej...

CEURES - nowy podręcznik

Wspólnie z czeskimi, słowackimi i węgierskimi partnerami opracowaliśmy podręcznik pt. "Central European Urban Resilience Handbook for Best Practices". Autorami części dotyczącej Polski są Ewa Korcelli-Olejniczak i Annika Lundkvist z IGiPZ PAN.  Publikacja ma na celu pomóc urbanistom, menedżerom i liderom miejskim, którzy chcieliby uzyskać wskazówki, w jaki sposób ich gmina może dostosować się do nieoczekiwanych sytuacji.

Więcej...

EGU General Assembly 2025 - sesja o geomitologiach

Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprosić do składania propozycji referatów i posterów na sesję pt. „Geomythology: Bridging the Humanities and Geosciences” ITS3.13/NH13.18 w ramach EGU General Assembly 2025. Pomysłodawcami i głównymi organizatorami są dr Dariusz Brykała i dr Robert Piotrowski z Zespołu Interdyscyplinarnych Badań nad Antropocenem IGiPZ PAN.

Konferencja "Kamień w architekturze wernakularnej i ekspozycjach muzealnych"

Zespół Interdyscyplinarnych Badań nad Antropocenem był współorganizatorem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kamień w architekturze wernakularnej i ekspozycjach muzealnych. Pomiędzy geomorfologią kulturową a problemami konserwatorskimi”, która odbyła się w dniach 10-11 października w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!

Więcej...

Nagroda dla Roberta Piotrowskiego

Z dumą informujemy, że Narodowe Centrum Kultury w XVI Konkursie na najlepsze prace doktorskie przyznało III nagrodę Robertowi Piotrowskiemu z IGiPZ PAN za pracę pt. "Diabeł tkwi w szczegółach. Znaki świata nadprzyrodzonego w życiu codziennym wsi polskiej XIX i początku XX wieku w świetle przekazów folklorystycznych i etnograficznych". Serdecznie gratulujemy!

Więcej...

Apel w sprawie likwidacji geografii w szkołach

Nie zrozumiemy współczesnego świata bez geografii. Bez niej przyszłe pokolenia staną się analfabetami przestrzennymi. Przeczytajcie apel władz Międzynarodowej Unii Geograficznej, będący stanowczym protestem przeciwko likwidacji przedmiotu geografia w polskich szkołach!

Więcej...

Zaszczytna funkcja Wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Unii Geograficznej dla Marka Więckowskiego

Z dumą informujemy, że dr hab. Marek Więckowski, prof. Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, Wicedyrektor ds. Naukowych, w trakcie obrad 35. Międzynarodowego Kongresu Geograficznego w Dublinie został wybrany na zaszczytną funkcję  Wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Unii Geograficznej (International Geographical Union).

Więcej...