Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. S. Leszczyckiego PAN został utworzony w 1953 r. (początkowo jako Instytut Geografii PAN). Jest ważnym ośrodkiem badań w dziedzinie geografii społeczno-ekonomicznej, geografii fizycznej i przestrzennego zagospodarowania w Polsce. Przy Instytucie działa Centralna Biblioteka Geografii i Ochrony Środowiska, będąca jedną z największych tego typu placówek na świecie (więcej...)

Kategoria A+ (dyscyplina: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna)

Kategoria A (dyscyplina: nauki o Ziemi i środowisku)

Aktualności

Sesja panelowa "Zmiany klimatu w historii Ziemi"

Informujemy, że sesja panelowa "Zmiany klimatu w historii Ziemi. Przeszłość kluczem do przyszłości" zaplanowana w dniu 25 marca 2025 r. w ramach Polskiego Kongresu Klimatycznego odbędzie się w siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego (Rakowiecka 4). Mimo zmiany lokalizacji niezmiennie jednym z prelegentów będzie prof. dr hab. Mirosław Błaszkiewicz z IGiPZ PAN, który przedstawi referat pt. „Postglacjalne zmiany klimatu”. Więcej o sesji paleoklimatycznej wraz linkiem do rejestracji (liczba miejsc jest ograniczona): https://www.pgi.gov.pl/docman-tree-all/kalendarium/kal-25/10890-info-20-03-kongres-sesja-kongres-klimatyczny/file.html

Polski Kongres Klimatyczny 2025

W dniach 25-26 marca 2025 r. odbędzie się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Summit. W ramach Kongresu, pod merytorycznym patronatem Państwowego Instytutu Geologicznego, zorganizowana zostanie sesja panelowa "Zmiany klimatu w historii Ziemi". Jednym z prelegentów będzie prof. dr hab. Mirosław Błaszkiewicz z IGiPZ PAN, który przedstawi referat pt. „Postglacjalne zmiany klimatu”. Więcej o sesji paleoklimatycznej: https://www.polskikongresklimatyczny.pl/s1

Projekt DUT CONIFER: Współtworzenie wizji miast 15-minutowych

Z radością ogłaszamy oficjalne rozpoczęcie projektu CONIFER w grupie Mobilize Vrije Universiteit Brussel (VU). Projekt angażuje badaczy i lokalnych interesariuszy w tworzenie i rozwijanie wizji miasta 15-minutowego, czyli kształtowania przestrzeni miejskich, w których znajdują się podstawowe usługi dostępne w odległości krótkiego spaceru lub przejażdżki rowerem. Promując zrównoważony rozwój i efektywne planowanie urbanistyczne, CONIFER dąży do poprawy jakości życia w przestrzeni miejskiej. IGiPZ PAN jest jednym z 11 pełnych partnerów projektu reprezentujących 7 krajów europejskich.

Więcej...

Rozstrzygnięcie konkursu w projekcie NCN

Z przyjemnością informujemy o rozstrzygnięciu konkursu na stanowisko Stypendysty w projekcie NCN. 

.

Więcej...

Nowe projekty NCN w naszym Instytucie

Z satysfakcją informujemy, że nasz Instytut pozyskał 6 projektów badawczych Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursów OPUS 27, PRELUDIUM 23 i MINIATURA 8. Gratulujemy wszystkim Kierownikom i Wykonawcom!

Więcej...

CEURES - nowy podręcznik

Wspólnie z czeskimi, słowackimi i węgierskimi partnerami opracowaliśmy podręcznik pt. "Central European Urban Resilience Handbook for Best Practices". Autorami części dotyczącej Polski są Ewa Korcelli-Olejniczak i Annika Lundkvist z IGiPZ PAN.  Publikacja ma na celu pomóc urbanistom, menedżerom i liderom miejskim, którzy chcieliby uzyskać wskazówki, w jaki sposób ich gmina może dostosować się do nieoczekiwanych sytuacji.

Więcej...

EGU General Assembly 2025 - sesja o geomitologiach

Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprosić do składania propozycji referatów i posterów na sesję pt. „Geomythology: Bridging the Humanities and Geosciences” ITS3.13/NH13.18 w ramach EGU General Assembly 2025. Pomysłodawcami i głównymi organizatorami są dr Dariusz Brykała i dr Robert Piotrowski z Zespołu Interdyscyplinarnych Badań nad Antropocenem IGiPZ PAN.