Propozycje wskaźników do oceny i monitorowania zagospodarowania przestrzennego w gminach ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia ładu przestrzennego.
Termin: -
Kierownik: Przemysław Śleszyński
Wykonawcy: Andrzej Affek, Ariel Ciechański, Konrad Czapiewski, Magdalena Górczyńska-Angiulli, Tomasz Komornicki, Piotr Rosik, Marcin Stępniak, Przemysław Śleszyński
Instytucja zamawiająca: Ministerstwo Infrastruktury
Numer projektu: 297/2011
(projekt zamawiany)
Potrzeba wykonania opracowania podyktowana była dążeniem do usystematyzowania i pogłębienia aktualnej wiedzy na temat możliwości szczegółowej i syntetycznej oceny zagadnień, związanych ze stanem zagospodarowania przestrzennego w skali lokalnej, w tym w aspekcie jego ładu. Końcowym efektem prac zespołu autorskiego jest propozycja zestawu informacji, wskaźników, mierników, itd. dostępnych lub mogących być dostępnymi na poziomie gminnym oraz jego uporządkowanie pod względem struktury, celu, przeznaczenia oraz znaczenia dla monitorowania i oceny zagospodarowania przestrzennego - w ramach możliwych zmian w statystyce publicznej i udostępniania danych przez odpowiednie służby.
Opracowanie składa się z dwóch wzajemnie uzupełniających się części. W pierwszej (rozdziały 2-11) specjaliści z rożnych dziedzin zreferowali możliwości pozyskiwania informacji i konstruowania wskaźników zagospodarowania i ładu przestrzennego w poszczególnych dziedzinach i ujęciach. W części drugiej (rozdział 12) przedstawiono autorską koncepcję wskaźników zagospodarowania i ładu przestrzennego. Została ona pomyślana w ten sposób, aby zasadniczo nie powielać istniejących rozwiązań. Są one wprawdzie często przydatne (zwłaszcza dotyczące monitoringu środowiska przyrodniczego oraz jakości życia w miastach), ale zbyt szczegółowe dla kompleksowej oceny. W ostatnim podrozdziale odniesiono się do potrzeby zbierania danych przestrzennych dotyczących powiązań (układ macierzowy).
Opracowanie ma na celu spowodowanie, że w dostępnym obecnie systemie statystycznym pojawią się albo nowe, albo zestawiane w większej szczegółowości przestrzennej dane, informacje i wskaźniki, przydatne do celów analizy zagospodarowania przestrzennego w skali gmin.
Oryginalny raport jest dostępny na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, natomiast materiał z dwóch projektów „wskaźnikowych” opublikowano w 252 tomie Biuletynu KPZK PAN.
Publikacje
Prace pod redakcją naukową
- Śleszyński Przemysław (red.): Wskaźniki zagospodarowania i ładu przestrzennego w gminach. Warszawa: KPZK PAN, 2013 - 232 s. (Biuletyn KPZK PAN; 252)
Abstrakty, recenzje, notatki
- Śleszyński Przemysław: Socio-economic costs of uncontrolled urbanization in Poland. [w]: IGU 2014 Book of Abstracts. Cracow: IGU, 2014 - 1 s.
- Śleszyński Przemysław: Assessment of transport-settlement efficiency of Poland and its use in regional and spatial policy. [w]: IGU 2014 Book of Abstracts. Cracow: IGU, 2014 - 1 s.
- Śleszyński Przemysław: Wprowadzenie. - Biuletyn Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN 2013, 252 - s. 5-12.
Artykuły od 2013 roku
- Śleszyński Przemysław: Propozycja kompleksowej koncepcji wskaźników zagospodarowania i ładu przestrzennego. - Biuletyn Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN 2013, 252 - s. 176-232.