IGiPZ PAN > Badania > Projekt

Monitoring tła zanieczyszczenia atmosfery na stacji w Szymbarku dla potrzeb EMEP w latach 2024 - 2025

Termin: -

Kierownik: Małgorzata Kijowska-Strugała

Wykonawcy: Witold Bochenek, Małgorzata Kijowska-Strugała, Wojciech Liszka, Tomasz Szydłowski, Sabina Wójcik

Instytucja zamawiająca: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
Numer projektu: GIOŚ/ZP/442/2023/DMŚ/NFOŚiGW

Stacja Badawcza im. E.Gila w Szymbarku od stycznia 2024 pozyskuje dane w ramach sieci European Monitoring and Evaluation Programme (EMEP).

Stacja w Szymbarku jest czwartą stacją EMEP w Polsce, obok Łeby, Jarczewa (Stacje IMiGW – PIB), Puszczy Boreckiej (IOŚ – PIB).  

Na terenie ogródka meteorologicznego Stacji Badawczej w Szymbarku został zamontowany kolektor opadu mokrego DIGITEL, z którego pobierane są dobowe próby opadu. Pomiary w wodzie opadowej obejmują: SO42-, NO3-, NH4+,Cl-, Na+, Ca2+, K+, Mg2+, przewodność elektrolityczną, pH oraz metale ciężkie.

Celem prowadzonych badań jest dostarczanie informacji o stężeniach i strumieniach wybranych zanieczyszczeń docierających do podłoża. Zadanie ma na celu wypełnienie jednego ze zobowiązań Polski wynikających z „Konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości”  (Convention on Long-range Transboundary Air Pollution - CLRTP) oraz Protokołu do tej Konwencji w sprawie finansowania EMEP.

 https://www.emep.int/

https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/regional_background_pollution_emep

Publikacje

Monografie, raporty

  • Kijowska-Strugała Małgorzata, Bochenek Witold: Sprawozdanie z realizacji I etapu umowy nr GIOŚ/ZP/442/2023/DMŚ/NFOŚiGW pt. „Monitoring tła zanieczyszczenia atmosfery na stacji w Szymbarku dla potrzeb EMEP w latach 2024-2025”. 2024 - 27 s.

Wróć