IGiPZ PAN > Badania > Projekt

Polaryzacja przestrzenno-czasowa dostępności i wykluczenia społecznego związanego z transportem zbiorowym poza aglomeracjami miejskim w ujęciu dynamicznym.

Termin: -

Kierownik: Michał Niedzielski

Wykonawcy: Ariel Ciechański, Michał Niedzielski

Instytucja zamawiająca: NCN
Numer projektu: UMO-2021/43/B/HS4/01829

(projekt OPUS)

(Projekt OPUS 22)

Życie codzienne ludzi wiąże się z uczestnictwem w działalności gospodarczej, społecznej, kulturalnej lub politycznej. Jednak niektóre osoby są wykluczone z udziału w nich ze względu na czynniki indywidualne, lokalne lub globalne. Gdy przedmiotowy proces jest spowodowany przez brak odpowiedniej dostępności można mówić o wykluczeniu transportowym.

Cele naszego badania krążą wokół problemów związanych z wykluczaniem transportowym i próbą ich naukowego rozwiązania. Jednym z nich jest opracowanie przestrzennej bazy danych dotyczących infrastruktury transportu publicznego. Ponadto naszym zamiarem jest wypracowanie metodologii digitalizacji i przetwarzania drukowanych rozkładów jazdy publicznego transportu zbiorowego do formatu General Transit Feed Specification (GTFS). Przetworzone w ten sposób rozkłady jazdy umożliwią osiągnięcie kolejnego celu naszego projektu czyli obliczenie dostępności do siedzib organów poszczególnych szczebli podziału administracyjnego jak i do ludności i miejsc pracy, oraz określenie ich układu przestrzennego i zmienności w czasie, a następnie oszacowanie skali wykluczenia transportowego na przyjętym obszarze badawczym. Celem badania jest również opracowanie typologii wykluczenia transportowego i wypracowanie metod obliczania trajektorii zmian tego procesu w czasie i przestrzeni.

Wróć