Technologie cyfrowe a sprawiedliwość przestrzenna. Wyzwania dla inteligentnego rozwoju obszarów wiejskich (SMART RURAL)
Termin: -
Kierownik: dr hab. Krzysztof Janc
Wykonawcy: Marcin Mazur, Damian Mazurek
Instytucja zamawiająca: Narodowe Centrum Nauki
Numer projektu: UMO-2020/39/B/HS4/00423
Oficjalna strona projektu
(projekt OPUS)
Projekt realziowany w konsorcjum trzech instytucji: Uniwersytet Wrocławski (Lider), Uniwersytet Łódzki i IGiPZ PAN.
Celem projektu jest określenie rzeczywistego znaczenia technologii cyfrowych w kreowaniu sprawiedliwości przestrzennej. Zagadnie to będzie rozpatrywane w kontekście funkcjonowaniu obszarów wiejskich z perspektywy koncepcji inteligentnego rozwoju obszarów wiejskich. Osadzenie badań w ramach koncepcji inteligentnego rozwoju obszarów wiejskich pozwala na odniesienie się do roli technologii cyfrowych we współczesnym społeczeństwie, gospodarce wiejskiej, z uwzględnieniem aktualnych realiów, wyzwań rozwojowych.
Podstawą do realizacji wymienionych celów będzie analiza wybranych obszarów funkcjonowania obszarów wiejskich w Polsce w zakresie korzystania z technologii cyfrowych. Zarówno w koncepcji sprawiedliwości przestrzennej jak i inteligentnego rozwoju obszarów wiejskich należy wyróżnić powiązane ze sobą różne płaszczyzny. Stąd też, aby precyzyjnie ująć analizowane zagadnienia, postanowiono skoncentrować się na badaniach różnych płaszczyzn związanych z wpływem technologii cyfrowych na funkcjonowanie obszarów wiejskich.
Publikacje
Abstrakty, recenzje, notatki
- Mazurek Damian, Mazur Marcin: Digital and spatial accessibility of rural areas. Case of Poland. [w]: 35th International Geographical Congress 2024. Dublin: IGU and Geographical Society of Ireland, 2024 - 1 s.