Tożsamość hybrydowa – czyli jaka? „Stare” i „nowe” Podlasie według społeczności lokalnych wobec zmieniających się granic administracyjnych
Date: -
Supervisor: Michał Konopski
Contractors: Michał Konopski
Orderer institution: NARODOWE CENTRUM NAUKI
No.: 2022/06/X/HS4/00632
(project własny)
Projekt stanowi uzupełnienie badań prowadzonych przez wnioskodawcę (Konopski i Mazurek, 2017; Konopski 2017; Konopski i Wiśniewski, 2019; Konopski, 2021). Istota problemu badawczego wynika z niespójności granic i nazewnictwa województw powstających wskutek kolejnych reform administracyjnych Polski a zasięgiem przestrzennym krain historycznych.
Celem projektu jest identyfikacja czynników odpowiedzialnych za przekształcenia tożsamości terytorialnej i postrzeganie Podlasia przez lokalną społeczność. Wnioskowana kwota zostanie przeznaczona na wykonanie badań metodami indywidualnego wywiadu pogłębionego, zogniskowanego wywiadu grupowego oraz obserwacji uczestniczącej wśród mieszkańców wsi prowadzących gospodarstwa agroturystyczne, członków lokalnych stowarzyszeń (kół gospodyń wiejskich, zespołów pieśni i tańca, itp.) oraz przedstawicieli władzy lokalnej. Analiza będzie dotyczyła świadomości regionalnej, znajomości dziedzictwa kulturowego, przejawów regionalizmu i percepcji regionu zamieszkania w ofercie gospodarstw agroturystycznych, działalności lokalnych stowarzyszeń i samorządów oraz ich konfrontacji z obecną i historyczną afiliacją regionalno-terytorialną. Zidentyfikowane zostaną powiązania funkcjonalno-przestrzenne społeczności lokalnych i porównane z przebiegiem granic administracyjnych. Wynikiem działania będzie identyfikacja oddolnych mechanizmów budujących tzw. tożsamość hybrydową. Rozpoznane zostaną czynniki odpowiedzialne za identyfikowanie się społeczności z regionem administracyjnym i kulturowym (administracyjne, społeczne, kulturowe, ekonomiczne, infrastrukturalne i inne). Planowane badania będą przeprowadzone w gminach wiejskich województwa podlaskiego, które należały do tzw. historycznego Podlasia oraz innych regionów historycznych (Suwalszczyzna, ziemia łomżyńska). Uwzględnione zostaną także społeczności gmin historycznego Podlasia, które obecnie znajdują się w województwie mazowieckim (powiat łosicki) i lubelskim (powiat bialski).